vasario 19, 2018

Lietuvos atkūrimo šimtmečio savaitgalis – Vilnius

Yra dalykų, kuriuos galime patirti tik kartą gyvenime. Vienas tokių 2018-aisiais – Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis. Pastaraisiais metais visuomenėje nuolat aptarinėjant projektus, kuriuos ketinta įgyvendinti šimtmečiui, šios temos plėtra domėjausi ir kurį laiką stebėjau, ką didieji šalies miestai planuoja įgyvendinti šiai progai. Buvau įsitikinęs kad pagrindinį vaidmenį atliks Vilnius, ir dėl to tikrai neklydau.

Sostinė į gatves pritraukė dešimtis tūkstančių žmonių, tiek vilniečių, tiek ir miesto svečių. Vakaras prasidėjo kelione į miesto centrą – autobuse buvo žymiai daugiau žmonių nei įprasta, nors ir specialiai šiai progai maršrutu kursavo prailginti autobusai. Tam įtakos, spėju, turėjo miesto savivaldybės sprendimas Vasario 16-ąją leisti viešuoju transportu kursuoti nemokamai. Tai įgyvendinta ne tik vaizdinių pranešimų ekranuose ir švieslentėse pagalba, garsiniais įspėjimais autobusuose ir troleibusuose, bet ir užblokuotais bilietų žymėjimo komposteriais – ekranuose degė informaciniai pranešimai apie blokavimą, kurie įprastai įjungiami esant bilietų tikrinimui, taip neleidžiant aktyvinti turimų elektroninio bilieto kortelių.

Mieste dar apie 16:30 val. pasitiko žmonių pilnos gatvės ir miestų aikštės. Gedimino prospekte jau stovėjo paruošti laužai.

Prieš pat 17 val. prie visų laužų susibūrė kariai. Be to, kiekvienas (tikriausiai) iš laužų turėjo organizaciją, kuriai jis buvo paskirtas. Įžiebimą stebėjome prie 8-ojo laužo, kurį įžiebė Vilniaus Gedimino Technikos universiteto rektorius.

Beveik akimirksniu visą Gedimino prospektą užpildė daugybe dūmų, kurie drabužiuose kvapus paliko dar ir porai dienų po renginio, tačiau jaukumas, šiluma ir deganti laisvės ugnis nuo Katedros iki Nepriklausomybės aikštės abejingų nepaliko.

Prie laužų buvo ne tik šildomasi – einant gilyn buvo galima pastebėti ir įvairių įdomybių. Pavyzdžiui, arčiau Lukiškių aikštės, prie laužo susibūrę, kaip supratome, skautai, žmones susiburti traukė daina – konkrečiu girdėtu atveju tai „Aš kanapį sėjau“.

Gedimino prospekte akį traukė ir į Lietuvos trispalvę jau tradiciškai, ne pirmus metus iš eilės, transformuoti šviesoforai.

Pagrindinis šimtmečio renginys vyko Katedros aikštėje. Iki jo pradžios ekranuose buvo rodomas koncertas iš Operos ir baleto rūmų, tačiau vėliau jį pakeitė žymiausiais Lietuvos atlikėjais pasižymėjęs atviras koncertas „Dainuoju Lietuvą“. Koncerto metu pristatytas ir šimtmečio varpas – unikali, iš LED ekranų sukurta instaliacija, kuri Katedros aikštėje stovės iki pat Kovo 11-osios.

Koncerto įrašą galima pamatyti LRT mediatekoje:

Kalbant apie Kovo 11-ąją, iki pat šios dienos miesto centras taip pat atrodys šiek tiek kitaip. Vilniuje beveik mėnesiui trispalve apšviesta 10 istoriškai svarbių sostinės pastatų.

Be to, šviečia ne tik pastatai, bet ir tiltai. Trys pagrindiniai miesto centre esantys tiltai nušvito vėliavos spalvomis: Baltasis tiltas – geltonai, Žaliasis dar labiau išryškino savo žalumą, o Mindaugo tiltas tapo raudonu. Skirtingai nei pastatai, šis apšvietimas nėra laikinas, tad, nors pasibaigus šventiniam laikotarpiui spalvos tikriausiai grįš į įprastas, savivaldybė esant poreikiui galės keisti apšvietimą į bet kokias norimas spalvas.

Šiai galimybei įgyvendinti buvo visiškai pakeistos visų trijų tiltų apšvietimo sistemos. Baltajame tilte pagrindinį vaidmenį atlieka šoniniuose turėklų stulpeliuose įmontuotos lempos – čia įprastos lemputės pakeistos į išmaniąsias LED lemputes, kurių skleidžiamas spalvas Vilniaus gatvių apšvietimą tvarkančios bendrovės gali bet kada pareguliuoti. Stipresniam efektui pasitelkti ir prožektoriai.

Žaliasis tiltas apšviestas paprasčiau – pasitelkti vien prožektoriai ir linijiniai šviestuvai, tačiau tai leidžia tiltui stipriai išryškėti aplinkoje. Tiesa, žiūrint plika akimi šviesos spinduliai neypač pasiekia tilto vidurį – galbūt reikėjo palei visą tiltą papildomai įrengti lauko naudojimui pritaikytą LED juostą ar panašų sprendimą, nors tiltas ir dabar atrodo tikrai pakankamai gražiai ir ryškiai.

Labiausiai nustebino Mindaugo tilto apšvietimo sprendimas – prožektoriai pasitelkti tilto išlenktos dalies pradžiai apšviesti, linijiniai šviestuvai – tilto apačiai, o visos tilto pagrindinės lemputės – apatinės dalies kraštuose esančiuose šviestuvuose, šoniniuose turėkluose ir net grindinyje – pakeistos nustatomos spalvos LED lemputėmis, tad sukuriamas tikrai labai geras įspūdis. Be to, tiek Mindaugo, tiek Baltojo tilto buvę nusidėvėję šviestuvai buvo pakeisti į naujus.

Vilnius išties pakerėjo – tiek spalvomis, tiek unikaliu varpu, ypač jaukiu pasivaikščiojimu taip šimto laužų ir didžiulėmis miniomis, pasipuošusiomis Lietuvos simbolika. Labai norėtųsi, kad taip šventės atrodytų ne vien per šimtmetį, bet kiekvienais metais.

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Naujausios mintys